YAYGIN EFSANELER

Kontakt lens gözünüzün arkasında kaybolabilir.

Bu fiziksel açıdan imkansızdır. Gözünüzü örten ve göz kapaklarınızın içine bağlanan bir zar vardır ve bu zar kontakt lens de dahil olmak üzere herhangi bir şeyin gözünüzün arkasına gitmesini engeller.

Kontakt lensle ilgili sorunlar meydana gelebilir ancak bunlar çok nadirdir. En yaygın göz sağlığı sorunları lenslerin kötü kullanılmasıyla ve göz doktorlarının size önerdiği lens kullanım planına uyulmamasıyla ilgilidir.

Eğer kontakt lenslerinizi kullanırken olağandışı bir göz rahatsızlığı veya görmenizde değişmeler yaşarsanız, lenslerinizi hemen çıkartın ve göz doktorunuzu arayın.

Kontakt lensler gözünüze yapışıp kalabilir.

Göz doktorunuzun kullanım, bakım ve çıkarma ile ilgili önerilerine uymanız halinde, kontakt lensler gözünüze yapışıp kalmazlar. Lenslerinizi uyumadan önce çıkartmayı ve kuru hissetmeniz halinde çıkartmadan önce birkaç damla suni gözyaşı damlası uygulamayı denemeyi unutmayın.

Kontakt lensler gözünüzden fırlayıp çıkabilirler.

Uygun şekilde takılmış olan kontakt lensler yerlerinde kalmalıdır. Nadir de olsa bir lensin yerinden çıktığı durumlarda, gözünüzü birkaç kez kırptığınızda yerine geri döner. Alternatif olarak, yerine geri dönmesi için göz kapağınıza hafifçe masaj yapabilir veya ellerinizi yıkadıktan sonra lensi parmağınızla yerine geri kaydırabilirsiniz.
Kontakt lensler rahatsızlık vericidir.

Eski kontakt lenslerin bazılarından farklı olarak, çağımızda kullanılan kontakt lenslerin çoğu ince ve yumuşak olup bu sayede daha rahat kullanılmaktadır. Birçoğu oksijeni geçirmelerine izin veren nefes alabilir, nemden zengin malzemelerden üretilir.
Kontakt lenslerin bakımı zordur.

Günlük kullan-at kontakt lenslerle, kullanımdan sonra lenslerinizi atın ve ertesi gün yepyeni bir çift lens ile güne başlayın. Yeniden kullanılabilir günlük kontakt lenslere sahipseniz, modern solüsyonlar ile uygulanacak günlük temizleme işlemi nispeten basittir ve biraz alışkanlık kazandığınızda bu rutini hızlıca gerçekleştirir hale gelirsiniz.

          

          
          
Astigmatınız varsa kontakt lens kullanamazsınız.

Yeni teknolojilerle, astigmatı olan kişiler kontakt lens kullanabilirler. Son teknoloji kontakt lensler için, bu, gözünüzü kırptığınızda kontakt lenslerin net ve stabil görme sağlamanıza izin verecek şekilde hizada kalmasına yardımcı olan teknolojiler sayesinde gerçekleşir.
40 yaşın üzerindeki kişiler kontakt lens kullanmamalıdır.

Her yaştan herkes kontakt lens kullanabilir. Eğer 40 yaşından sonra okuma gözlüklerine ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, bunun için uygun kontakt lens seçenekleri de mevcuttur. Dolayısıyla, okumak için gözlük takma derdiniz olmaz.
Sadece araba kullanırken gözlük takmam gerekiyor, dolayısıyla kontakt lensler benim için uygun değil.
Eğer araba kullanmak için görme bozukluğunuzu düzeltmeniz gerekiyorsa, her zaman uzağı görmek için görme düzeltme yöntemlerinden birine ihtiyaç duymanız muhtemeldir. Lensler ayrıca, araba kullanmak için ideal bir kesintisiz tam açı görüş sağlarlar. Kontakt lenslerle, gözlüklerinizi takmaya ihtiyaç duymadan sürekli net ve keskin bir görüşe sahip olabilirsiniz.