GÖZ SAĞLIĞI KONUSUNDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yakından televizyon seyretmek ve uzun süre bilgisayar başında çalışmak gözü bozar mı? Havuç yemek daha iyi görmemizi sağlar mı? Peki, gözlük takmak göz numarasını artırır mı? Şüphesiz çoğu insan bu sorulara evet yanıtını verir. Ancak halk arasında yaygın ancak doğru olmayan pek çok bilgi göz bakımı konusunda insanların yanlış hareket etmelerine neden oluyor. Peki neleri yanlış biliyoruz, doğrusu nedir? Prof. Dr. Can Üstündağ göz sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışları sıraladı.

YANLIŞ – DOĞRU

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR.

Yanlış: Gözlük veya kontakt lens takmak, gözlük kusurunun ilerlemesini önler. 
Doğru: Gözlük veya kontakt lens takmanın ya da takmamanın gözlük kusurunun ilerlemesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Gözlük veya kontakt lens kullanmanın tek amacı daha iyi bir görme kalitesi sağlamaktır.

Yanlış: Dinlendirici gözlük baş ve göz ağrısını azaltır. 
Doğru: Dinlendirici diye bir gözlük yoktur. Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır. Yaygın olarak kullanılan ve dinlendirici olarak bilinen gözlüklerin herhangi bir tedavi edici özelliği yoktur.

Yanlış: Çok ağlamak gözyaşını kurutur. 
Doğru: Ağlamak psikolojik bir olaydır ve gözyaşı göz çevresindeki çeşitli dokularda sürekli üretilir. Ağlamakla kurumaz.

Yanlış: Çok yakından televizyon izlemek veya kitap okumak gözü bozar. 

Doğru: Göz sağlığı üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Ancak göz bozukluğunun habercisi olabilir.

Yanlış : Gözlükten kurtulmak için gözü çizdirmek gerekir. 
Doğru: Görme kusurunun tedavisi için uygulanan laser (excimer) tedavisinde, gözün saydam tabakası belirli bölgelerde inceltilir. Çizmek gibi bir işlem yapılmaz.