SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?

Sigortalılar Devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahipler. Ancak birçok hasta, bu hakkını nasıl kullanıllacağını bilmiyor. Peki, çerçevelerin, optik camların kaç yılda bir yenileceğini, gözlük hakkınız olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz? Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Numaralı gözlük cam fiyatları ne kadar, Sgk gözlük çerçeve modelleri ve numaralı gözlük fiyatları, SGK’nın karşıladığı gözlük modelleri, SGK anlaşmalı devletin karşıladığı gözlük çerçeve fiyatları ne kadar oldu? 

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alabilmek için, kişinin yeterli prim ödemesi yaparak, muayene olabilecek kadar çalışmış olması gerekiyor. Daha sonra Devlet Hastanelerinin Göz Polikliniklerinden veya SGK anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından randevu alarak, gözünüzde ki rahatsızlığı tespit ettiriyorsunuz. Bu rahatsızlık sonucunda eğer doktor tarafından gözlük yazılırsa, bu gözlüğü almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu Devlet Destekli gözlük ödemesinden faydalanabilirsiniz.

  • SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedelleri Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu kendi bünyesinde ki bütün vatandaşlarına 3 yılda yalnız 1 kez olmak üzere; Uzak Çerçeve Bedeli;  37,80 TL. Yakın Çerçeve Bedeli37,80 TL. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisi ile yazılan yakını görme gözlüğü)

Bunun dışında gözlük çerçevesi alan kişi eğer yerli üretim bir çerçeve alırsa Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Anlaşıldığı üzere SGK kendi bünyesinde ki her hastasına 3 yıl da 1 kez olmak şartıyla 37,80 yada 43,20 TL çerçeve alması için katkıda bulunur.

Camlar içinse diyoptri değerleri göre farklı fiyatlar ödemektedir.  Sgk ‘nın en sık ödediği cam ücretleri;

  • 10,97 TL,
  • 12,07 TL,
  • 15,37 TL,
  • 16,47 TL.
  • vs…